Akıllı Cihazlar

Ve Apple’da Artık Evleri Akıllandıracak: Karşınızda Nihai Müzik Otoritesi HomePod

Apple HomePod
Apple HomePod

Apple’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği geliştirici konferansı (WWDC) bu sene de dolu dolu geçti. HomePod başta olmak üzere güçlü teknolojileri arkasına alan ürünler tanıtıldı. Daha güçlü iOS 11, iPad Pro, iMac, Artırılmış Gerçeklik deneyimi sunan uygulamalar ve onlarcası!

Gelin yakından HomePod tam olarak ne işe yarıyor ona bakalım.

Apple’ın yeni sunduğu bir ürün olan Homepod, 7 inç yüksekliğinde ve 360 derece açıyla ses iletiyor.

HomePod

HomePod iCloud desteğini de arkasına alarak geliyor. Böylece konulduğu bölgenin genişliğine ve büyüklüğüne göre hesaplayıp ses dağıtımını ona göre ayarlıyor. Yükses sesle müzik dinlesiniz bile içinde bulundurduğu güçlü mikrofonlar sayesinde her an akıllı asistan Siri ile konuşmak mümkün olacak.

HomePod

Siri ile bir bütün halinde çalışan akıllı hoparlör HomePod, Apple Music arşivini zeki bir şekilde kullanabiliyor. Dinlediğiniz ve hoşunuza giden bir şarkıyı “bu şarkıyı beğendim” diyerek Siri’ye iletirseniz size özel müzikler ve çalma listeleri Siri tarafından hazır hale getiriliyor. Apple Music’le kusursuz çalıştığı tam anlamıyla bir gerçek.

HomePod

[mks_pullquote align=”left” width=”300″ size=”24″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]

“Apple Music’te en iyiyi ortaya çıkarmak için tasarlanan HomePod, inanılmaz derecede derin ve sezgisel bir müzik ekosisteminin önemli bir parçasıdır.”

[/mks_pullquote]

Apple’ın cihazlarını, teknolojilerini tanıtırken kullandığı cümleler gerçekten etkileyici cinsten olur. HomePod için de yaptığı tanımlar gerçekten çok iyi gibi. Nihai müzik otoritesi cümlesini biraz yorumlayacak olursak, müziğe verdiği önemi her fırsatta dile getiren şirketin bu alanda gerçekten de kullanıcılarını kandırmadığını ya da oyalamadığını düşünebiliriz.

Peki gelelim Google Home ve Amazon Echo ile karşılaştırma olayına. Pazarın mutlak hakimi konumunda bulunan Amazon Echo, Apple’ın bu hamlesiyle mutlaka tedirgin olacaktır. Ancak bu hemen tahttan ineceği anlamına gelmiyor. Apple’ın HomePod cihazında yapacağı geliştirmeler güçlü asistan Siri ile birlikte çok kısa sürede pazarın lideri olacağına kesin gözüyle bakılıyor diyebiliriz.

HomePod tanıtıldığı andan itibaren müzik odaklı bir cihaz olarak algılansa da, Siri’nin entegre olabildiği her teknolojiyi de kendi sistemine eklemiş olacak. Bu da demek oluyor ki, telefonlara, tabletlere dokunmadan evden alışveriş yapabilir, sipariş verebilir ya da akıllı evin tüm kontrolünü Siri aracılığıyla HomePod’un kontrolüne bırakabiliriz.

Kısaca hemen olmasa da, çokta uzakta olmayan bir zaman zarfında HomePod, akıllı asistan entegreli ev cihazlarının mutlak hakimi konumuna gelebilir.

HomePod ilk olarak Amerika, Avustralya ve Birleşik Krallık ülkelerinde satışa sunlacak ve fiyatı 349 dolar. Amazon Echo, 149 dolar Google Home ise 109 dolardan başlayan fiyatlarla satıldığını söyleyelim.

Apple HomePod ile ilgili daha fazla bilgi almak için apple.com/homepod adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fatih

Evler Akıllanıyor sitesinin kuruluşundaki temel neden adından da anlaşılacağı üzere akıllı cihazlar ve akıllı teknolojilerin faydalarından bahsetmek.

Yorum Ekle

Yorum Eklemek İçin Tıklayın