Akıllı Cihazlar

Google Home ve Amazon Echo Arasındaki Farklar

Google Home ve Amazon Echo Arasındaki Farklar

Yakın geleceğin en büyük çekişmelerinden birisi de ev otomasyonu. Google, Samsung, Amazon gibi dev şirketler sürekli olarak akıllı ev sistemlerine yatırımlar yapıyor ve araçlar üretiyorlar.

Eğer sizler de akıllı ev sistemleri dünyasına giriş yapacaksanız neyi ve nasıl seçeceğinizi de öğrenmeniz, bilmeniz gerekiyor. Akıllı evler geliştikçe doğamız gereği bizlerde gelişmeye devam edeceğiz.

Google Home ve Amazon Echo arasındaki tercihin elbette en büyük nedeni fiyatları olacak. Henüz Türkiye’de satışa sunulmayan cihazları uluslararası ziyaretlerinizde satın alıp ülkemize getirbilmemiz mümkün.

Google Home’un Amerika satış fiyatı 129$ iken Amazon Echo’nun fiyatı 179$ fiyat etiketine sahip. Her ne kadar yurtdışı sitelerde “free shipping” (ücretsiz gönderim) dese de, Gümrük Bakanlığı’nın çıkardığı yeni yasaları bilmekte fayda var.

Dil desteği;

– Google Home elbette en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google tarafından üretilmesi büyük bir avantaj. Bu da yakın bir gelecekte Home cihazlarını Türkçe ses komutları ile kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

– Amazon’un yakın bir gelecekte Türkçe dil desteği sunacağını ise sakın düşünmeyin.

Bağlantı kurulabilen servisler;

– Google Home henüz geliştiricelere yeni açıldı ve çok fazla servis desteği sunduğu söylenemez.

– Amazon Echo ise Alexa desteğini birçok servise entegre etmiş durumda. Bu da Echo’yu bu kriterde bir adım öne geçiriyor.

Kullanım alanları;

Google Home’da Amazon Echo’da ev otomasyonu olarak tanıtılıyor. Ve elbette ofislerde kullanılması için bir engel yok. Sadece dikkatli olmak gerekiyor.

İşlevsellik;

– Google Home’un burada öne çıkan en büyük özelliği bir “arama motoru” şirketine ait olması. Yani bu da demek oluyor ki Google, halihazırda sunduğu arama hizmetlerini cihazlarına çok çabuk entegre edebilir ve kullanım alanlarını çok daha fazla genişletebilir.

– Amazon ise, kendi geliştirdiği birkaç algoritmayı Echo cihazına entegre etse de aldığı yol bir hayli ileride. Akıllı asistan Alexa neredeyse birçok soruya cevap veriyor. (CIA bizi izliyor mu?) sorusu hariç 🙂

Kullanım kolaylığı;

– Google Home birçok komutu senkronize olduğu cihazlar üzerinden yerine getirebiliyor. Örneğin, Netflix’ten herhangi bir dizinin herhangi bir bölümünü açtırabilir, varsa evinizdeki Chromecast cihazı ile de senkronize ettirebilirsiniz. Ve bunu birkaç komutla yapabilmemiz mümkün.

– Amazon Echo’da da benzer özellikler olsa da, Amazon Prime üyeliği satın almanız gerekiyor.

Bitirirken;

Google Home’un Echo’ya göre biraz artısı var. Bize göre en büyük problem hangisinini Türkçe’ye daha çabuk geleceği. İkisi arasında buna en yakını Google Home gibi görünüyor.

Fatih

Evler Akıllanıyor sitesinin kuruluşundaki temel neden adından da anlaşılacağı üzere akıllı cihazlar ve akıllı teknolojilerin faydalarından bahsetmek.

Yorum Ekle

Yorum Eklemek İçin Tıklayın