Akıllı Evler

Akıllı Ev Nasıl Olmalı?

Akıllı Evler

Akıllı Ev Sistemi Nedir? konulu içerikte bu tanımı bulabilirsiniz.

Bizce cevap ikisi. İlk tercihiniz elbette yeni bir ev alma planınız varsa bunun üzerine gitmeniz yönünde. Evi zaten aldınız ve bunu akıllı yapmak istiyorsanız önemli tavsiyelerimizi de dinlemenizde yarar var.

Öncelikle akıllı ev terimini iyi anlamak gerekiyor. Kriterleriniz neler öncelik olarak bunları belirlemeniz gerekiyor. Şu anda pek rağbet görmeyen akıllı evler ve akıllı cihazlar çok yakın bir gelecekte hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası olacaklar.

Önce giden her zaman kazanır deyimini ele alarak zaman kaybetmeden akıllı ev dünyasındaki yerinizi almanız önemli. İster bir apartman dairesi, isterseniz de son derece hoş bir çiftlik evi. Hiç fark etmezksizin birer akıllı eve dönüştürülebilirler.

Burada dikkat etmeniz gereken 3 madde var. Giriş, gelişme ve sonuç. Kısaca bu üç maddeyi açacak olursak;

1. Evinizin ihtiyaçlarınızı belirleyebildiniz mi?
Evinizin ihtiyaçlarınızı belirlemede sorun yaşıyorsanız elbetteki bir profesyonelden yardım almakta fayda var. Evinizin, ev içi döşemelerinizin, lokasyon konumu belli başlı sorun-sonuç ilişkisini de beraberinde getiriyor. Internette okuduğunuz içerikler, faydalı dökümanlar eksik kaldıysa mutlaka bir profesyonelden destek almalısınız. Aksi halde boşa giden paralarınız, umutlarınız ve zamanınız olacak.

2. Ne kadar ücret ödemeyi göze aldınız ve hangi teknlolojiyi (kablolu, kablosuz) tercih edeceksiniz?
En önemli meselelerden birisi de kesinlikle bu. Hangi teknolojiyi tercih edeceksiniz?. Hemen birkaç örnekle bu soruyu cevaplıyalım.

Eğer kablolu sistemi tercih ederseniz evinizde ortaya çıkacak görüntü kirliliğine de katlanmanız gerekecek. Duvarlar, yerler yıkılacak ve yeniden yapılıp, boyanacak. Sistemler belirli bir süre sonra eskimeye başlayacak.

Kablosuz teknolojileri tercih etmeniz için üstteki yazı yeterlidir diye düşünüyorum. Internet çağında artık herkesin evinde Wi-Fi varken kablosuz teknoloji birinci tercih olacaktır. Zaten yeni nesil akıllı ev cihazları da Wi-Fi ve Bluetooth sistemlerini sonuna kadar destekliyor.

3. Beklentilerinizi karşılayabilir mi?
Bu maddenin başlığı ucu açık. Yani böyle bir düşünceniz varsa neden evinizi akıllandırmaya çalışıyorsunuz? Beklentiniz karşılanmayacaksa böyle bir teknoloji neden var? En basit örneklemeyle devam edecek olursak; elektrik ve doğalgazdan neredeyse yarı yarıya tasarruf edeceksiniz. Bu da sizin beklentilerinizin uzun vadede karşılanacağı anlamına geliyor.

Yeni ve akıllı bir ev alıyorsanız evvela “akıllı sistemler” nedir onları öğrenmekte fayda var. Sıradan cihazlar eve döşenmişse bu bir akıllı ev değildir. Ev içinde olması gereken cihazlardır. Burada baskın çıkarsanız satın alacağınız evdeki sistemlerin değiştirilmesini bile pazarlığa dahil edebilirsiniz. Kendi başınıza bunu yapamazsanız mutlaka bir uzmana da danışın.

“Sadece enerji tasarrufu yapsam bana yeter” diyenlerdenseniz 2-3 yıllık sürede yatırdığınız parayı kombine edebilecek misiniz onu hesaplamanız gerekiyor. Buradaki en önemli kriterler yine eviniz, ev içi döşemeniz ve lokasyonun konumundan geçiyor.

Her evin akıllı olma potansiyeli var. Sadece “ben bunu biliyorum” ya da “bu bana fayda getirecek bir cihaz” diyebilmeniz önemli.

Fatih

Evler Akıllanıyor sitesinin kuruluşundaki temel neden adından da anlaşılacağı üzere akıllı cihazlar ve akıllı teknolojilerin faydalarından bahsetmek.

Yorum Ekle

Yorum Eklemek İçin Tıklayın